FAQ – odpowiedzi na najczęściej
zadawane pytania…
Ustawodawca nie przewidział granicy wiekowej dla płacenia alimentów na dziecko. Zgodnie z treścią ustawowych zapisów, rodzice są zobowiązani do utrzymywania dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Uchylenie obowiązku alimentacyjnego jest zatem uzależnione od konkretnych okoliczności danej spawy, nie od wieku nawet pełnoletniego już dziecka.
Sądem właściwym do wytoczenia sprawy o rozwód jest zawsze Sąd Okręgowy. Miejscowość, w którym znajduje się Sąd należy wybrać w oparciu o ostatnie wspólne miejsce zamieszkania rozwodzących się małżonków. Właściwość sądu dla poszczególnych miejscowości można znaleźć na stronie internetowej sądu. W razie trudności ustalenia właściwości, informacji, zarówno osobiście jak i telefonicznie udziela Biuro Obsługi Interesanta danego sądu rozwodzących się małżonków, jeśli chociażby jeden z nich nadal zamieszkuje pod tym adresem.
Każda sprawa wymaga indywidulanego podejścia, dlatego też cena określonej porady prawnej uzależniona jest od rodzaju danej sprawy.
Koszt opłaty od złożenia pozwu o rozwód co do zasady 600 zł. Jest to kwota, która wpłacana jest bezpośrednio na rachunek Sądu Okręgowego właściwego do przeprowadzenia sprawy o rozwód. W przypadku braku możliwości poniesienia takich kosztów, możliwym jest złożenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych. Wynagrodzenie adwokata ustalane jest indywidulanie w zależności od stopnia skomplikowania danej sprawy oraz zakresu podejmowanych przez niego czynności.
Pozew o alimenty dla strony dochodzącej roszczeń alimentacyjnych zwolniony jest od opłat sądowych. Wynagrodzenie adwokata w takiej sprawie ustalane jest indywidulanie w zależności od stopnia skomplikowania danej sprawy oraz zakresu podejmowanych przez niego czynności.
Podstawowe dokumenty konieczne do wytoczenia sprawy o rozwód to skrócony odpis aktu małżeństwa, a także – jeśli z małżeństwa narodziły się dzieci – skrócone odpisy ich aktów urodzenia oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty od pozwu lub wniosek o zwolnienie od tej opłaty wraz z oświadczeniem o stanie majątku i dochodach wypełnionym na specjalnym druku, który można pobrać z sądu lub strony internetowej. Pozostałe dokumenty, które powinny zostać dołączone do pozwu o rozwód są uzależnione od twierdzeń podniesionych w pozwie, czyli tego co danymi dokumentami chcemy udowodnić. Jeśli chcemy wykazać, np. koszty utrzymania dziecka, wskazanym byłoby mi.in. dołączenie do pozwu stosownych faktur, jeśli chcemy wykazać obniżone możliwości zarobkowe danej strony, wskazanym będzie dołączenie stosownej dokumentacji lekarskiej, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub niezdolności do pracy, o czym pełnomocnik poinformuje w trakcie ewentualnego spotkania w przypadku skorzystania przez Państwa z porady profesjonalisty.